Celiakie (celiakální sprue)

Byli jste správně vyšetřeni na celiakii? Pokud ne, co bude dál? Máme odpověď prof. MUDr. Přemysla Friče, DrSc., uznávaného odborníka na celiakii

Část pacientů v ČR nebyla vyšetřena na celiakii dle tzv. zlatého standartu - krev a biopsie.

vykřičníkPři vyšetření na celiakii je nutné postupovat dle metodického pokynu, který vyšel ve Věstníku MZCR 28. února 2011 v částce 3, na str. 51.  Doporučené vyšetření je dvoustupňové:

1. stanovení sérových autoprotilátek k tkáňov transglutamináze ve třídě IgA a stanovení celkového IgA

2. perorální biopsie aborálního duodena

V ČR je ale velké procento celiaků, kterým nebyla stanovena diagnóza celiakie dle tohoto doporučeného dvoustupňového vyšetření.  Dnes drží bezlepkovou dietu a cítí se dobře. Lékaři jim ale nařizují dietu přerušit, postoupit zátěž lepkem na dobu cca 6 měsíců a znovu podstoupit vyšetření na celiakii, tentokrát dle metodického pokynu.

Patříte do této kategorie celiaků? Necháte si znovu zničit střevní sliznici, poškodit zdraví, vydržíte nevolnosti, křeče v břiše, průjmy, zvracení .... jen proto, že před lety lékař který vás na celiakii vyšetřoval pochybil?

Domníváme se, že není možné nad tímto problémem jen tak mávnout rukou. Chceme jej řešit!

Téma "nedostatečně" vyšetřených celiakií u spousty pacientů jsme otevřeli také na VIII. setkání celiaků v Jeseníkách, kterého se zúčastlili prakticky všichni specialisté, kteří mají v oblasti léčby celiakie v ČR.

Na metodickém pokynu pro dvoustupňové vyšetření celiakie, tzv. zlatém standartu, začala Expertní skupina při MZ ČR pracovat již v roce 2004! Dvoustupňové vyšetření celiakie se běžně užívalo v zahraničí, nebylo tedy pro české lékaře žádnou novinkou. Přesto někteří gastroenterologové nerespektovali doporučení, názory a zkušenosti a celiakii vyšetřovali různě.Například ultrazvukem.

Dokonce VZP se zapojila a šestimístnou částkou podpořila jeden z těchto experimentů. Pokud je mi známo, jediným výsledkem tohoto finančně velmi dobře dotovaného projektu je sousta špatně diagnostikovaných malých celiaků. V tuto chvíli nejsou důležitá jména konkrétních lékařů, ani konkrétních lékařských pracovišť, které takto špatně diagnostikovali celiakii.

Mnohem důležitější je řešení této situace. Pokud celiak není dvoustupňově diagnostikován, lékař nařídí tzv. zátěž lepkem a znovu vyšetření séra a biopsií. Nechci se smířit s tím, že jednoduše proto, že lékař pochybil, svému dítěti nebo sobě přeruším na půl roku dietu, smířím se s tím, že mi bude špatně, budu mít křeče, průjmy, budu zvracet, .......

Využila jsem účasti a odborné přednášky předního gastroenterologa a tvůrce metodiky screeningu celiakální sprue prof. MUDr. Přemysla Friče DrSc. na VIII. setkání celiaků v Jeseníkách (6. až 8. května 2011) a v rámci diskuze jsem se jej přímo zeptala. Co dělat, když celiak není vyšetřen dle tzv. zlatého standartu? Odpověď pana profesora byla:  Pokud již byla bezlepková dieta nasazena, nemoc se stabilizovala, není nutné nařizovat "zátěž" lepkem pro opětovné vyšetření celiakie.

Očekávám vaše názory buď v komentářích pod tímto článkem nebo na emailu: businova@bezlepkovadieta.cz. (V případě, že si nepřete zveřejnit své jmén, sdělte nám to. Budeme váš požadavek respektovat.)

ing. Iva Bušinová

zakládající členka expertní skupiny při MZČR

ředitelka Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu

 


Paní Hana nám poslala příspěvek do diskuse, který ale kvůli délce nelze v komentářích zobrazit celý. Proto jej vystavujeme zde: 
Dobrý den.
 
Narazila jsem na internetu na Vaši výzvu ohledně diagnostikování celiakie. Asi nebudu ten správný případ, protože je mi už 58 let, ale moje zkušenost prakticky dokresluje statistické údaje, že diagnostikovaná je jen desetina celiaků a i u těch diagnostikovaných to trvalo 10 let, než se diagnózy dočkali. Já jsem se nedočkala. Přišla jsem si na svoji nesnášenlivost lepku sama, a to náhodou, resp. když už mě nenapadalo nic, z čeho bych ty potíže mohla mít, a dvakrát během tří týdnů jsem měla tři dny hrozné bolesti po stejné moučné příloze (noky). Začala jsem držet bezlekovou dietu a zjistila jsem, že to je ono. Když jsem všechno vylíčila své endokrinoložce, ke které léta docházím kvůli hypotyreóze, bez dalších pochybností mi to napsala do papírů.
 
Pestrými projevy malabsorpčního syndromu trpím od dětství. Nesnášenlivost mléka, křeče, suchá kůže, vypadávání vlasů, slabé nehty, chronická únava, srdeční arytmie, bolesti kostí, porucha srážlivosti krve, porucha funkce štítné žlázy atd. atd. V posledních cca 10 letech velké zažívací potíže a takřka trvalé bolesti střev. Ani třetí gastroenterolog "na nic nepřišel". Ten poslední (asi před rokem) mi řekl, že to jsou křeče způsobené "syndromem dráždivého tračníku", že se s tím nedá nic dělat, a že si mám na to zvyknout. Předepsal mi Degan, po kterém jsem prospala 24 hodin, a Metospasmyl, po kterém jsem měla takový průjem, že jsem nemohla ani jít nakoupit. Dále mi doporučil "vyhýbat se netolerovaným potravinám". U nás však prakticky není možné přijít na nesnášenlivost lepku, protože nástup potíží má mnohahodinové zpoždění, a něco z mouky je tady zvykem jíst prakticky při každém jídle. Dokonce dieta při průjmu je čaj a suchý rohlík! Na možnost, že by problémem mohla být právě mouka, pacienta žádný lékař neupozorní!
 
Asi rok před nasazením bezlepkové diety se moje zažívací potíže velmi zhoršovaly. Dietu držím asi tři čtvrtě roku. Zkoušela jsem všechny možné i nemožné "bezlepkové" výrobky, konečný stav je takový, že nemohu jíst naprosto žádné obiloviny (ani rýži) ani žádné mléčné výrobky (laktóze se striktně vyhýbám už asi pět let, předtím jsem ještě mohla jíst aspoň sýry a jogurty).  
 
Vzhledem k tomu, že diagnostikování celiakie je velmi zatěžující jak pro pacienta, tak zřejmě i pro lékaře, a navíc přesná diagnóza není vlastně k ničemu bezpomínečně nutná (léčba stejně spočívá pouze v dietě a stát na dietu nijak nepřispívá), šla bych na to z druhé strany": Nutné je dbát na to, aby bylo vyráběno a spolehlivě označováno dostatečně velké množství bezlepkových potravin a jídel, a hlavně aby každý člověk věděl, že existuje možnost, že jeho zdravotní problémy může způsobovat lepek, resp. aby to před ním lékaři netajili! Pokud mu bezlepková dieta vyhovuje, je možno zdravotnictví z toho pak zcela vynechat, a lékaře s diagnózou "neobtěžovat".
 
Takže bych to viděla spíš na všeobecnou osvětu a tlak na to, aby potraviny a jídla nebyla "pajcovaná" moukou a mlékem. Bezlepkový oběd je to nejjednodušší: Pečený nebo dušený kus masa, brambory, salát. Nevím, proč by například restaurace a jídelny nemohly mít nařízeno, že jedno takové bezlepkové jídlo musejí vždy na jídelníčku mít. A pro takové případy jako jsem já - kterým dělají problém i "bezlepkové" výrobky, vyrábět alespoň několik málo druhů "pěčiva" (resp. něčeho, co se dá přikousnout k snídani) na bázi brambor, resp. bramborového škrobu. Myslím si totiž, že těch postižených lidí bude ještě víc než uváděných 50 tisíc. Rozhodně bych uvažovala o všech těch, kterým jsou určeny masivní reklamy na "probiotické" potraviny a potravní doplňky. ...A samozřejmě všechny nemocnice by měly mít k dispozici bezlepkové a bezlaktózové jídlo a poskytnout je pacientovi jednoduše na vyžádání, aniž by to musel nějak dokládat. To, že je bezlepková dieta mnohonásobně dražší než běžné jídlo, je mýtus způsobený složitě vyráběnými "bezlepkovými" moukami a náhražkami pečiva. Když se člověk oprostí od představy, že MUSÍ jíst pečivo podobné chlebu a rohlíkům, není to tak hrozné. Problém je jen dostupnost přirozeně bezlepkových potravin v různých situacích a na různých místech.
 

Komentáře k článku
:
:
:
EJKGB:
Celkem 28 příspěvků
zprávy: [1-20] [21-28]
Od: anonymous
Datum: 29.9.2019 22:42:09
dr.ologhodospellwork@gmail.com je kouzelník s velkou láskou. kontaktujte ho nyní s jeho viber chat / whatsapp @ 2348156911977
Datum: 29.9.2019 22:41:39
Chci vám velmi poděkovat za chubygreat za to, že jste mi pomohl dostat zpět moji rodinu zpět a dát mi štěstí do tváře, když jsem si myslel, že je vše ztraceno. Kontaktoval jsem chubygreat@gmail.com na internetu, aby mi pomohl, protože jsem jich několik viděl a slyšel o něm několik svědectví. Řekl mi, co mám dělat a co musím poskytnout, a poté, co bylo vše na místě, ujistil mě, abych mu dal dva dny, aby se definitivně vrátila a důkladně se vrátila druhý den. díky chubygreat. můžete ho informovat pomocí 2348165965904.
Od: Aňa
Datum: 2.7.2019 12:50:59
Dobrý den, od malička jsem měla problémy s průjmy a zácpou a tak jsem byla poslána na vyšetření do nemocnice. V roce 2002 (v mých 3 letech) jsem byla na prvním vyšetření v Liberci, kde mi vyšly pozitivní protilátky proti endomysium, a řekli mi (respektive mým rodičům), že mám podezření na celiakii. Poté jsem 3 měsíce byla na bezlepkové dietě, tak jak nám to doporučila paní doktorka a následně jsem jela na biopsii střev do Hradce Králové, kde mi z biopsie řekli, že celiakii nemám. Jak je to možné? Je možné, že po 3 měsíčním dodržování bezlepkové diety pak s biopsie střev nic nenajdou? Poté mi rodiče vařili normálně a vždy jsem měla především zácpy, poté silné průjmy a nevolnosti. Mé každodenní střevní potíže doktorka následně řešila nasazením Lactulozy a tak jsem se každý den zbavila zácpy. Až do mých 10 let jsem byla na lactuloze. Poté mi přestala být předepisována a já měla opět problémy se zácpou a především nastali potíže s průjmem. Až v 15 letech jsem se sama začala vyhýbat potravinám, které mi nedělali dobře (především pečivo). V 17 letech jsem se znovu dozvěděla ve škole o nemoci zvané celiakie a začala jsem se o to zajímat. Od 17 let jsem na bezlepkové dietě a nikdy mi nebylo lépe. Konečně mě netrápí střevní potíže, nevolnosti, omdlévání a podvyživení. Teď když si dám třeba 3 bílé rohlíky tak do hodiny zvracím nebo mám zácpu na 4 dny. Je tedy možné, že jsem celiak od malička a byla mi tato nemoc špatně otestována? Mohu jít i ve 20 letech znovu na vyšetření? Děkuji za odpověď.
Od: fatima
Datum: 17.4.2018 6:13:50
DÍKY K VELKÉM DR DR NEBEZPEČNÉ PRO ŘEŠENÍ MŮJ PROBLÉMŮ JEHO EMAIL JE (drsunnydsolution1@gmail.com moje jméno je slečna Fatima, byla jsem manželkou s mým manželem po dobu 5 let, že jsme spolu žili šťastně spolu, a to až do doby, než cestoval do Austrálie na služební cestu, kde se setkal s touto dívkou a od té doby nenávidí mě a děti a miluju jen ona. tak když se můj manžel vrátil z výletu, řekl, že mě nechce vidět znovu a mými dětmi, takže nás vyhnal z domu a teď se chystá do Austrálie, aby viděl tu druhou ženu. takže já a moje děti jsem teď byla tak frustrovaná a já jsem jenom zůstala s maminkou a neudržovala jsem se dobře, protože moje matka se po smrti mého otce oženila s jiným mužem, takže se oženil s ním, a mé děti byly tak zmatené a já jsem hledal způsob, jak dostat svého manžela zpět domů, protože ho miluji a miluju tolik, takže jeden den, když jsem procházel na svém počítači, jsem viděl svědectví o tomto kouzelníku DR Sunny, svědectví sdílela jsem na internetu dáma a to mě působivě zapůsobilo, taky si myslím, že to zkusím. Zpočátku jsem byl strach, ale když jsem si myslel, co já a moje děti procházejí, tak jsem ho kontaktoval a on mi řekl, aby zůstal klidný jen 24 hodin, že můj manžel se vrátí ke mně a na mé nejlepší překvapení jsem dostal volání od druhého dne mého manžela požádat o děti a řekla jsem DR Sunny a řekl, že vaše problémy jsou vyřešeny mým dítětem. tak tohle bylo to, jak mám svou rodinu zpět po dlouhém stresu brzdit špatnou paní tak se všemi těmi pomoci od DR Sunny, chci, abyste se všichni na tomto fóru připojili ke mně, abych řekl obrovské díky DR Sunny a já také poradenství pro každého, kdo by měl v takových nebo podobných problémech nebo jakýkoli druh problémů by měl také kontaktovat jeho e-mail) (drsunnydsolution1@gmail.com) je řešením všech vašich problémů a problémů v životě. opět jeho e-mailová adresa je (drsunnydsolution1@gmail.com) JE SPECIALIZOVANÝ V NÁSLEDUJÍCÍ SPELL. (1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět. (2) pokud máte vždy špatné sn
Od: Olga
Datum: 14.3.2018 23:23:51
Pro Martu: aby vam chutnalo bezlepkove pecivo, musite si ho upect sama. A to moje, upecene doma, je mnohem chutnejsi nez jakekoliv psenicne...
Od: Marta
Datum: 11.3.2018 9:19:22
Já mám diagnozu celiakie půl roku a nemůžu se s tou dietou smířit, bezlepkové pečivo je nechutné, jsem už z toho zoufalá. Kdyby někdo dokázal poradit, kde sehnat bezlepkové rohlíky nebo chleba, které chutnají jako normální pšeničné, tak mi prosím napište: zolympie@seznam.cz
Datum: 21.7.2016 0:24:42
Jmenuji se lilian N.This je velmi radostný den mého života, protože pomocí Dr.saguru prokázal ke mně mi pomáhají dostat své ex manžela zpět svou magii a kouzlo lásky. Byla jsem vdaná za 6 let a bylo to tak hrozné, protože můj manžel byl opravdu podvádění na mě a hledal žádost o rozvod, ale když jsem narazil Dr.saguru e-mailu na internetu o tom, jak mu pomohl tolik lidí dostat své ex zpět a pomoci upevnění relationship.and aby si lidé, aby byl šťastný v jejich vztahu. jsem vysvětlil svou situaci k němu a pak hledat jeho pomoc, ale k mému největšímu překvapení mi řekl, že mi pomůže s mým případu a tady jsem teď slavit, protože můj manžel změnit úplně v dobrém. Vždycky chtěl být se mnou a nemůže dělat nic bez mého daru. Jsem opravdu těší své manželství, co je to skvělý oslavu. Budu mít na svědectví na internetu, protože Dr.saguru je opravdu skutečný kouzlo kolečko. Nevíte si rady pak Kontaktujte DOCTOR SAGURU TEĎ pomocí emailu: drsagurusolutions@gmail.com~~HEAD=pobj nebo +2349037545183 On je jediná odpověď na váš problém a máte pocit šťastný ve své relationship.and Jeho také ideální v 1. kouzlo lásky 2 WIN ex zpět 3 plod života 4 PROMOTION SPELL 5 OCHRANA SPELL 6 BUSINESS SPELL 7 dobrou práci SPELL 8 LOTTERY kouzlem a soudním případu kouzlo.
Od: Kateřina
Datum: 14.7.2015 10:20:21
Dobrý den, máte naprostou pravdu. Také jsem posdtoupila vyšetření, které ukázalo, že intolerance na lepek to není. Nicméně nevím, jak je vyšetření relevantní, když lepek nejím již cca 4 měsíce. Moje doktorka je k problému vyloženě laxní. Na dotaz co by to mohlo být jiného mi řekla, že se nad tím musí zamyslet, ale ať to moc neřeším a nadále lepek jím....Situace je naprosto tristní. Když sním cokoliv v čem je lepek, tak na další 3 - 5 hodin (někdy i do druhého dne) obtíže nepociťuji, ale pak to začne. NAfouklé břicho, zácpa na 2-3 dny...únava, pocit těžkosti atd. Vzpamatovávám se z toho asitak týden (a to je jen co cítím, co to dělá mému organismu, to je věc další...) Každopádně nechápu dnešní doktory, co tento problém odmítají řešit a raději nechají pacienta trpět. Jistě, tyto příznaky nejsou tak viditelné jako u jiných nemocí, takže je zde předpoklad, že se s nimi dá normálně žít. Nedá. Naprosto to odmítám, nechat si huntovat tělo moučnými výrobky. Souhlasím s vámi a též drřím "dobrovolně" bezlepkovou dietu. Je mi mnohem lépe...poslední dobou omezuji také laktózu, zřejmě ani ta mi moc neprospívá. A od pečiva se snažím oprostit. Pečivo totiž je jen návyk, člověk ho ve skutečnosti nijak zvlášť nepotřebuje.
Od: Caroline
Datum: 19.3.2015 6:41:21
Díky velkému DR Sunny pro řešení své problémy HIS EMAIL IS (drsunnydsolution1@gmail.com Jmenuji se Caroline Millian, jsem byla vdaná za svého manžela po dobu 5 let jsme žili spolu šťastně pro letošní a teprve odcestoval do Austrálie na služební cestu, kde se seznámil s dívkou, a od té doby mě a děti a lásku nenávidět její jediná. takže když můj manžel vrátil z výletu řekl, že nechce, aby mě a mé děti neuvidí a tak se nás vyhnal z domu a on se teď chystá do Austrálie, aby vidět, že druhou ženu. tak jsem a moje děti byly už tak frustrovaný a já se jen zůstat s maminkou a já se není možné léčbu dobře, protože moje matka se provdala za jiného muže po mém otci smrti, takže člověk se oženil se se jí léčbu dobře, i a moje děti byly tak zmást a já jsem hledal způsob, jak dostat svého manžela zpět domů, protože miluji a milovat ho tak moc, tak jednoho dne, když jsem se nacházíte na mém počítači jsem viděl svědectví o tomto kouzla čaroděje DR Sunny, svědectví sdílené na internetu pomocí dáma, a to dojem mě tak moc jsem si také myslí na to zkusit. Zpočátku jsem se bál, ale když myslím, že to, co já a moje děti procházejí, takže jsem ho kontaktoval a on mi řekl, že se zůstat v klidu za pouhých 24 hodin, že můj manžel se vrátí ke mně, a podle mého nejlepšího překvapení jsem obdržel výzvu od mého manžela na druhý den ptal po děti a já zavolal DR Sunny a on řekl, vaše problémy jsou vyřešeny mé dítě. takže to bylo, jak se dostanu zpátky svou rodinu po dlouhém namáhání brzdy až zlou paní, takže s tím vším pomoci DR Sunny, chci vás všechny na tomto fóru se připojit, abych řekl, obrovské díky DR Sunny a budu také poradenství pro některého v těchto či podobných problémů nebo jakýchkoli problémů by se mu také kontaktovat svého e-mailu se) (drsunnydsolution1@gmail.com), on je řešení pro všechny vaše problémy a nesnáze v životě. opět jeho e-mailová adresa je (drsunnydsolution1@gmail.com) HE IS Specializují se na TOMTO kouzlo. (1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět. (2), pokud budete mít v
Od: Pavel
Datum: 18.11.2014 16:51:50
Dobrý den,jak níže uvedené články,určitě jsem měl celiakii od malička,přes všechny příznaky doktoři nic nezjistili až moji dceři v cizině zjistili,že ji má,zavolala mě at jdu na vyšetření krve a po té byla zjištěna,potom následovala 3x biopsie(první odběr se někde v laboratoři ztratil)vždy jsem se nechal uspat.VZP kdysi doplácela účty za potraviny,dnes nikoli. V Itálii a v Řecku stát doplácí těmto lidem měsíčně 100 euro,jsou tam prodejny skoro v každé vesnici,ve Španělsku i v mac donaldu mají bezlepkové hamburgry a kávu s mlékem bez laktozy,i na letištích.U nás je pečivo drahé,vozí mě ho Poláci,máslo bez laktozy stojí 50kč,v Německu 1 euro.Kdysi byl pokus změny zákona u poslanců,ale neprošlo to.Když půjdete do restaurace tak nemůžete být jistý,že používají nádoby zvlášt pro vás,musela by to být jenom bezlepková restaurace,což ani v Č.r. neexistuje!
Datum: 11.11.2014 13:50:34
Dobrý den, byl by někdo ochoten vyplnit krátký dotazník týkající se bezlepkové diety? Bohužel do diskuzí není možné vložit dokument, proto bych poprosila o napsání na můj e-mail: zaneta.dlouha@seznam.cz Moc děkuji.
Od: Radka
Datum: 25.8.2014 11:13:21
Dobrý den chci se zeptat mám astma 3stupně a jsem alergická jen na pampelišky.Sperometríi ji mám špatnóv občäs pobolivá žaludek někdy i tvrdne břicho ale málo kdy jsem po operaci žlučniku a hiatové kýli a jícnu přestala jsem kašlat.Ale astma mám pořad mám i migrďny někdy jsem sice často unavená .Múžu mít tu nemoc?Děkuji
Od: Vlaďka
Datum: 16.11.2013 7:56:14
Určitě souhlasím s tím, že levné bezlepkové jídlo by mohli mít v restauracích všude - brambory, maso, zelenina. V nemocnicích určitě, nic navíc by je to nestálo. Když tedy nebereme snídaně, tam je to trošku o něčem jiném. Ale že není třeba obtěžovat lékaře a prostě držet bezlepkovou dietu, to je hloupost. I kdyby jenom pro to, že pokud máte diagnostikovanou celiakii, pojišťovna přispívá určitou částkou na bezlepkovou stravu. VZP momentálně do 6000, ČPZP 1500 atd. To už za kolečko po lékařích určitě stojí, ne?
Datum: 28.10.2013 18:52:38
Dobrý den, prosím o vyplnění mého dotazníku na téma Celiakie. Jde o mou seminární práci, tak kdyby si někdo udělal trošku času, budu moc vděčná :) http://www.survio.com/survey/d/U4H9V2G3L3S4N0H6V
Od: Klára
Datum: 2.9.2013 20:07:17
ti doktoři jsou fakt na palicu. k čemu mi bude, že budu vyšetřena podle zlatého standardu? teda kromě toho, že bude mít doktor dobrý pocit? každý, kdo celiakii měl, přešel z běžné stravy na bezlepkovou a zažil ten rozdíl, se mnou bude souhlasit, že to poslední, co mu chybí, je správně vyšetřená nemoc.
Od: Eva
Datum: 23.5.2013 21:50:33
Paní Romano z Pv, chtěla bych se zeptat, kde se pořádají setkání celiaků? Mám dceru s touto nemocí. Ráda bych se něčeho takového zúčastnila. Děkuji. Eva P.
Od: Markéta
Datum: 10.7.2012 23:30:58
je to sice trošku opožděná reakce, ale přesto si ji neodpustím.. věřím, že spousta lékařů nedá na tzv. zlatý standart dopustit ale vzhledem k tomu, že žádná diagnostika není 100% tak to docela nechápu.. mě byla celiakie diagnostikována na základě krevních testů, ultrazvuku.. genetického vyšetření a klinického obrazu... dodnes děkuji mému gastroenterologovi, že mě nehnal na biopsii. Ikdyž jsem se přestěhovala do Prahy a chodím k jinému lékaři, tak mě nenutil jít na biopsii.. za prvé by to po několika letech bez protilátek a potíží tj. se zdravým střevem nemělo smysl a za další já bych tam stejně nešla. Sama za sebe nevidím jediný důvod, proč tam jít..
Od: Hana
Datum: 16.5.2011 20:02:51
Zdeňko, podle toho, co jsem si o celiakii dosud přečetla, ji máme každý nejspíš od narození. Jenže na příznaky všichni kolem kašlali. Lékaři, učitelé, i rodiče. Aspoň taková je moje zkušenost. "Neflákej se, nevymlouvej se, neulejvej se, neofrňuj se a sněz to." To byly reakce na moje stížnosti, že mě něco bolí, že se mi z něčeho zvedá žaludek, že jsem k smrti unavená, i když nemám být z čeho. Člověk si zvykne i na šibenici, takže teprve po létech, když začne s dietou, zpětně zjistí, o co šlo, a pocítí naplno tu děsnou křivdu, ale na druhé straně i jisté zadostiučinění. Jenomže věci se vrátit nedají. Buďme tedy rádi, že jsme na to přišli aspoň teď, jiní před námi takové štěstí neměli. V poslední době se konečně trošku prolomily ledy a o celiakii se píše i v "normálních" časopisech. Snad to pomůže, aby mladší generace nemusely prožívat to, co my. :-)
Od: Zdeňka
Datum: 16.5.2011 11:22:27
Hana: Já tu celiakii ale mám asi hodně dlouho, anemie mi byla zjištěna už asi přibližně před 5 lety. Ale nikdy to nebylo tak, že bych měla průjem celé dny a týdny, maximálně někdy došlo na bolesti břicha a to nepravidelně a poslední necelý rok jsem byla během dne někdy hodně unavená a když jsem si přes den na chvíli lehla, tak jsem se probudila s pocity na zvracení, ale nikdy nezvracela.
Od: Romana
Datum: 15.5.2011 11:05:16
Omlouvám se,tohle je jěště dodatek k spodnímu článku:Před 3 lety, 5 měsíců po mém druhém předčasném porodu jsem dostala střevní potíže se silnými průjmy,které přetrvávali 6 měsíců než mi byla zjištěna celiakie.Dopadlo to tak,že jsem během 3 měsíců zhubla 10kg,má váha byla 42kg,a i přes to,že jsem skončila v nemocnici na kapačkách, jsem po 8 dnech byla propuštěna i s průjmama s diagnozou rotaviry,kterou jsem se nakazila od svých dětí. Další měsíc průjmy přetrvávaly,byla jsem bezradná,nevycházela jsem ven z domu, neměla jsem sílu starat se o své děti,tenkrát 8měsíčního a 4 letého syna. Tím chci poděkovat své nejbližší rodině,kteří mi hodně pomáhali. Nakonec jsem se rozhodla navštívit psychiatričku.Byla mi nasazena antidepresiva,které mi po několika měsících začali pomáhat.Teď po 2letech léčby můžu říct,že jsem psychicky v pořádku,dávky už od vánoc snižuji a já i p.doktorka věříme,že o prázdninách budu už úplně bez léků. Strašně moc mi pomohli od strachu,který jsem měla již od dětství.Jako strach z nových věcí,strach někam dojít na čas,strach,že něco nezvládnu. Teď,když jdu třeba k lékaři,zvládám to bez střevních potíží,bez bušení srdce,bez strachu. Zrovna dnes jsem byla na operaci rohovky na pravém oku,která také souvisí s celiakií.Strach jsem vůbec neměla,zvládla jsem to bez jakýkoliv psychických potíží.Před pár lety bych to tak v pohodě jako teď nezvládla. Jsem moc vděčná p.doktorce, a nebojím a nestydím se na veřejnosti mluvit o tom,že navštěvuji psychiatrii. Ba naopak,všem můžu jen doporučit,aby jste se nebáli navštívit odborníka. Já jsem šťastná,že jsem tu odvahu před 2,5lety našla! K celiakii mám nesnášenlivost laktosy.vajec a soji,a i dnes už nemám strach zkoušet zařazovat do svého jídelníčku potraviny,které jsem musela před tím vyloučit.Vždyť co se může stát?! Nanejvýš budu mít střevní potíže,posedím si půl hodiny na wc a zas to bude dobrý.Samozřejmě to nezkouším,když vím,že musím někam jít. Proto doporučuji všem co mají psychické potíže,nebojte se oslovit odb
další strany [1-20] [21-28]

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace