Celiakie (celiakální sprue)

Formy celiakální sprue (celiakie)

V současnosti se rozeznává pět forem CS. Nejčastějším nálezem jsou pozitivní protilátky (AEA a/nebo AtTGA).

9V současnosti se rozeznává pět forem CS. Nejčastějším nálezem jsou pozitivní protilátky (AEA a/nebo AtTGA). Jen u potenciální formy se imunologická abnormalita manifestuje buď přítonmostí protilátek nebo zvýšením intraepiteliálních lymfocytů y/6 jako jediným nálezem v biopsii. Jednotlivé formy se dále liší příznaky, které jsou typické, atypické (mimostřevní) nebo chybí, anamnézou a histologickým obrazem ve střevní biopsii.

Klasická (typická) forma

má střevní symptomy a pozitivní histologický nález ve střevní sliznici.

U subklinické (atypické) formy

se zjistí mimostřevní příznaky (např. metabolická osteopatie, neplodnost, hematologické a biochemické změny) a pozitivní histologický obraz ve střevní biopsii.

U silentní formy

příznaky chybějí, ale zjistí se bioptický nález a často pozitivní rodinná anamnéza.

Latentní forma

má pouze pozitivní protilátky. Vyskytuje se u osob, které měly diagnostikovanou CS v dětství a kontrolní biopsie při konzumaci stravy s lepkem prokázala normální histologický nález. V těchto případech může jít o odběr normální sliznice při ložiskovém poškození tenkého střeva u některých nemocných v časné fázi CS. Je také známo, že někteří pacienti po léčbě bezlepkovou dietou tolerují přechodně potravu s lepkem, než se znovu vytvoří zánětlivé změny sliznice tenkého střeva charakteristické pro CS. Konečně nelze vyloučit, že někteří jedinci mají pouze “dočasnou“ intoleranci lepku.

Potenciální forma

je většinou bezpříznaková. Imunologická abnormalita se manifestuje buď přítonmostí protilátek nebo zvýšením intraepiteliálních lymfocytů jako jediným nálezem v biopsii. Také tato forma může přejít v jiné formy CS.

Tento materiál zpracovala Komise pro celiakální sprue při MZČR

Datum vystavení: 26.9.2005

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace