Celiakie (celiakální sprue)

Celiakie a riziko úmrtí

Výsledky dlouhodobé švédské studie potvrdily výsledky studie v USA.

Švédská studie zjistila, že u pacientů s mírným zánětem střev a citlivostí na lepek je větší riziko úmrtí a to i tehdy, kdy symptomy nejsou natolik závažné, aby opravňovaly k diagnóze celiakie.

V rámci studie se zkoumaly histopatologické nálezy z tkáňové biospsie získané od 46 121 pacienta ve Švédsku v časovém rozmezí červenec 1969 až únor 2008. Ze sledovaných pacientů bylo 29 096 celiaků, 13 306 pacientů mělo zánět tenkého střeva a 3 719 pacientů mělo latentní celiakii, při které byli pacienti pozitivně testováni na protilátky v krvi používané jako markery celiakie, ale neměli žádné známky zánětu nebo poškození střev.
Největší úmrtnost byla zjištěna u pacientů se zánětem střev (10,8 osoby/1 000 osob a roky), následovaly osoby s celiakií (2,9) a latentní celiakií (1,7). Hlavní příčinou úmrtí těchto pacientů bylo kardiovaskulární onemocnění a rakovina.
 
Výzkumníci předpokládali, že zvýšená úmrtnost může být výsledkem chronického zánětu, který poškozuje tenká střeva pacientů nebo špatné výživy, která snižuje dostupnost esenciálních vitaminů a energie. Výzkumníci však nebrali do úvahy faktor kouření, hmotnost a výšku, údaje o symptomech pacientů nebyly k dispozici. Nemohli rovněž vyloučit, že předchozí onemocnění mohla být příčinou zvýšené úmrtnosti. Výsledky studie byly publikovány v časopise JAMA (Journal of the American Medical Association 302, 2009, s. 1171–1178).
 
Výsledky studie se shodují s nálezem z jiné studie provedené v USA (na Mayo Clinic). Zde zjistili, že se v posledních 50 letech stala celiakie mnohem častější. V současné době se vyskytuje čtyřikrát častěji než tomu bylo v 50. letech minulého století. Dnes trpí celiakií asi jeden člověk za sta.
Zjistilo se, že nediagnostikovaná celiakie je spojena s téměř čtyřnásobným zvýšením rizika úmrtí, přičemž se odhaduje, že se výskyt nediagnostikované celiakie ve stejném období dramaticky zvýšil.
Výzkumníci se domnívají, že se v životním prostředí něco změnilo, co má vliv na zvýšení výskytu onemocnění. O co jde však není stále známo. Autoři studie se domnívají, že skrining celiakie u obecné populace se stane nezbytným.

Další podobné články

Komentáře k článku
:
:
:
DPMVV:
Od: matule
Datum: 25.12.2009 21:42:44
Dobrý den, musím se bát je mi 14 let a celiakyi mam uz rok mam strach po tom co jste jsem napsali mám se bát. děkuji. Martina ze Znojma

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace