Bezlepková dieta

Lepek v lécích

SUKLSložení každého léčivého přípravku, včetně všech pomocných látek, je vždy uvedeno v příbalové informaci (PIL) a souhrnu údajů o přípravku (SPC) daného léčivého přípravku. Texty PIL a SPC ke všem registrovaným léčivým přípravkům v ČR najdete v databázi léků na stránkách Informačního portálu pro veřejnost www.olecich.cz. Zde je možné ověřit složení léčivých přípravků ještě před jejich vyzvednutím v lékárně.

 

 

Co se týče obsahu lepku, tak v léčivých přípravcích jsou z hlediska nebezpečí pro nemocné celiakií používány jako pomocné látky škroby: kukuřičný, rýžový, bramborový, pšeničný,  škrob označovaný jako předbobtnalý škrob a škrob rozpustný.

Z uvedených škrobů pouze škrob pšeničný může obsahovat bílkovinu gluten, která je nebezpečná pro nemocné celiakií a pro osoby, kteří jsou na pšenici alergičtí.

Předbobtnalý škrob může být  podle monografie Evropského lékopisu, jenž představuje standard pro kvalitu látek obsažených v léčivých přípravcích, vyroben ze škrobu rýžového, bramborového nebo kukuřičného, rozpustný škrob je vyroben ze škrobu bramborového nebo kukuřičného.

Na základě toho je dle současně platného evropského pokynu, který stanovuje požadavky na informace uváděné na obalech léčivých přípravků (CPMP 463/00 Excipients in the Label and Package Leaflet of Medicinal Products for Human Use), pšeničný škrob vždy uváděn na obale léčivého přípravku, v němž je obsažen. Obsah glutenu je sledován v pšeničném škrobu dle monografie Evropského lékopisu jako obsah bílkovin s povoleným limitem 0,3 %. V takto nízkém množství je gluten pro nemocné celiakií neškodný, zatímco osoby alergické na pšenici mohou na gluten i při jeho velmi malém množství reagovat. Z tohoto důvodu je dle výše uvedeného pokynu na obalech léčivých přípravků obsahujících pšeničný škrob uváděno doplňující označení: „Je vhodný pro pacienty s celiakií. Pacienti s alergií na pšenici by neměli tento léčivý přípravek užívat.“

  

Mgr. Lucie Šustková

tisková mluvčí

Státní  ústav pro  kontrolu léčiv

Komentáře k článku
:
:
:
SMYCD:
Od: hedvika
Datum: 20.1.2014 21:26:11
zajímavé

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace