Bezlepková dieta

Nenechte se napálit

Je pozdě zjistit na dovolené v zahraničí, že slíbená bezlepková dieta není bezlepková


"Ať si vezme okraj chleba, tam lepek už téměř není. Z koláče mu dejte tu vrchní náplň, tam přece lepek není. Když použijí olivový olej, bude bezlepková dieta v pořádku, v dietě jde přece o olej ..."

Tyto rady dostala v loňském roce mimo jiných maminka dospívajícího chlapce - celiaka,  na letní zahraniční dovolené. Problém začal tím, že uvěřila nabídce dovolené se zajištěnou bezlepkovou dietou. Podobná zkušenost není ojedinělá!  Bezlepkovou dietu dnes nabízí spousta cestovek. Nebudu uvádět konkrétní cestovní kanceláře, které se takto nezodpovědně chovají. Informace nemám osobně ověřené, ale o těchto velmi zvláštních přístupech k dodržování bezlepkové diety jsem slyšela.

Doporučuji před nákupem dovolené pro celiaka, odkázaného na bezlepkovou dietu, dobře ověřit, zda bude dieta připravována a podávána skutečně správně. Jaké zkušenosti s bezlepkovou dietou má cestovka?  Má cestovní kancelář, pro kterou není problém připravit bezlepkovou dietu, někoho, kdo dietu garantuje? Kdo a jaké bezlepkové recepty navrhl? Kdo sestavil bezlepkový jídelníček? Které bezlepkové suroviny budou použity. Jsou potraviny a suroviny zakoupené v zahraničí nebo přivezené z ČR?  Jaké zkušenosti má ten, kdo bude vařit, s přípravou bezlepkových jídel.  Pročtěte si recenze cestovní kanceláře a zkuste zjistit osobní zkušenosti přímých účastníků dovolené. Nebojte se cestovku si prověřit  v oblasti znalostí a zkušeností s bezlepkovou dietou.  Pak teprve dovolenou kupte. 

Jaké máte zkušenosti s přípravou bezlepkové diety, kterou vám nabídla cestovní kancelář na dovolené?  Napište své postřehy do sekce "komentáře" pod tímto článkem.

Ing. Iva Bušinová

poradce pro bezlepkovou dietu

Komentáře k článku
:
:
:
IXRRY:
Datum: 5.11.2014 15:12:38
No asi vsichni vime, ze stravovani mimo domov neni uplne idealni. Ja se snazim brat si vzdy jidlo s sebou, v restaruaci se vesmes najist neda. Ted jsem objevila bezlepkove smesi do pekaren od 4fitness a jsem moc spokojena. Chleba je moc dobry a hlavne vydrzi dlouho mekky, takze upecu a pokud ho nesnim, tak mam 5 dni klid:)
Od: Janka
Datum: 17.9.2014 8:27:10
S bezlepkovou dietou je to kříž, ale dá se to zvládnout. Akorát se doma pořád pereme s tím, co uvařit, nebo upéct, nového, protože jsme občas přejedeni stejných receptů. Minule jsem zkoušela domácí bezlepkový chléb a se na jedna. Tady je recept http://www.pruvodcevyzivou.cz/bezlepkova-dieta-povolene-vs-zakazane-potraviny/
Datum: 10.10.2013 13:42:47
Dobrý den, chci přispět krátkou informací o dovolené s bezlepkovou stravou.Hotel Ramada Resort v Budapešti - je možné domluvit si předem s cestovní kanceláří,že vyžadujete bezlepkovou stravu.Při zakoupení polopenze personál hotelu ochotně při každé návštěvě restaurace ukáže ,která jídla jsou bez lepku,v nabídce je i pečivo,pokud chybí příloha ochotně připraví vše oč požádáte.Jídlo opravdu bez problémů.Trpím alergií na lepek a poznám do 30 min,že je v potravě lepek obsažen.Hotel opravdu mohu doporučit.
Od: Jakub
Datum: 9.10.2013 15:58:06
Hezký článek. Pro bezlepkovou dietu doporučuju pomalý hrnec viz http://pomalehrnce.cz/ .
Od: ivab
Datum: 23.3.2013 9:20:26
Vaculíková: Dobrý den paní Vaculíková a paní Nová, jste obě na velkém omylu, když se domníváte, že se jedná o dovolenou na ostrově Pag. Já sama musím už 12 let dodržovat bezlepkovou dietu a na dovolené jsem byla v několika státech, hlavně Evropy, ale nikdy na Pagu. Proč si musíte brát bezlepkové pečivo? Proč jste měli obědy a večeře formou "švédských stolů"? Článek "Nenechte se napálit" byl napsaný podle ohlasů Vás, čtenářů. Je upozorňující na to, co zažili někteří celiaci na dovolené a na co doporučuji si dát pozor. Ing. Iva Bušinová, poradce pro bezlepkovou dietu
Datum: 8.3.2013 17:33:33
Absolutně souhlasím s pí. Novou! Vše je o ochotě lidí a při představě, že se v CK ptám, kdo připravuje v hotelu jídelníček, bych si připadala jako paranoik. Evidentně život s celiakií dle této stránky končí a začíná na ostrově Pag!
Datum: 14.2.2013 20:00:44
S prominutím, ale je to reklama na jednu jedinou cestovku a to i v komentářích. Mé zkušenosti s bezlepkovou dietou na dovolené jsou pozitivní. Vzali jsme si sebou jen pečivo na snídaně. Obědy a večeře formou švédských stolů a u každého jídla bylo uvedeno co to je a co to obsahuje.
Datum: 6.2.2013 10:19:51
Dobrý den, děkujeme moc za článek! O dovolenou v zahraničí s bezlepkovou stravou jsme se zajímali již delší dobu, společně i z naší známou, která má syna též s bezlepkovou dietou. Ta měla bohužel dost negativních zkušeností již z dovolených minulých let, jak ve Španělsku, tak v Řecku, kde měla být strava bezlepková, ale CK bohužel měli o bezlepkovém vaření a stravě velmi zkreslené představy a informace, nakonec si jídlo museli obstarat radši sami, než utrpět zdravotní újmu. Vloni byla poprvé se synem na ostrově PAG v Chorvatsku s cestovní agenturou JADRANPAG, která nabízí též dovolenou s bezlepkovou stravou. Než si dovolenou zajistila hodně komunikovala (po předchozích špatných zkušenostech) s paní z této cest.agentury, která byla velmi vstřícná a neváhala zodpovědět jakýkoliv dotaz ještě i před objednáním dovolené. Na dovolenou jsme nakonec všichni odjeli a velmi spokojení se vrátili a moc se těšíme na další léto, a to hlavně na dovolenou, kde bude strava bez starostí a příjemný personál, kterému hosté nejsou na obtíž, ale snaží se každému vyjít vstříc i individuálně! Strava byla výborná a pobyt pestrý. Takže letošní léto nebudeme zkoumat kam na takovou dovolenou, ale máme již objednanou osvědčenou a moc se těšíme.
Datum: 1.2.2013 15:46:45
Děkuji za tento článek. Díky němu jsem se začala zajímat o dovolenou v zahraničí, kam jsme raději nejeli, protože dcera má bezlepkovou stravu a zkušennosti našich známých byly špatné. Objevila jsem cestovní kanceláře, které nabízejí bezlepkovou stravu. Ovšem když jsem tam zavolala a chtěla konkrétní informace, dozvěděla jsem se jen, že to hotel tam a tam garantuje. Jedinou uspokojivou informaci jsem obdržela v cestovce Jadranpag, kde mi vše popsali (kdo tam vaří a z jakých potravin). Zapátrala jsem ve svém okolí a naši známí s touto cestovkou byli v loni na ostrově Pag a nemohli si její služby vynachválit. A tak je rozhodnuto. Konečně doufám budu moci i já odpočívat a užít si dovolenou. Děkuji za návod na dovolenou bez starostí...
Datum: 21.1.2013 12:39:02
Dobrý den, ráda bych přispěla se svou zkušeností, mám dvě děti z toho 11-letého syna celiaka. Byla jsem již na dvou dovolených, kde nám cestovní kancelář zaručila bezlepkovou stravu. Ještě než jsme odlétali, znovu jsem se informovala,zda jde opravdu o stravu bezlepkovou. Bylo mi to cestovní kanceláří potvrzeno. Když jsme přiletěli do Řecka , do luxusního hotelu, šla jsem se informovat, zda je pro nás rezervovaná strava + strava bezlepková. Paní na recepci mi potvrdila, že rezervace je a jedna speciální pro zdravý životní styl..( bez gletenu). Uklidnila jsem se. Na večeři jsme dostali rybu, salát a dva druhy pečiva. Když jsem viděla jídlo pro syna, věděla jsem, že je zle. Pečivo zvané bez glutenu bylo žitné se semínky. Ryba obalená v moučné krustě prý je zdravá..... Jelikož jsme letěli letadlem, měla jsem pro syna pečivo jen na tři dny. Dva dny jsem místo odpočinku na pláži chodila po obchodeh a snažila se sehnat jídlo bez glutenu. Něco málo za drahé peníze jsme sehnali. To byla nejhorší dovolená. V loni jsme našli cestovní agenturu, která pořádá zájezdy na ostrov Pag a nabízí také dovolenu pro celiaky. Byla jsem již velice opatrná a paní majitelka mi s velkou trpělivostí odpovídala na mé dotazy. I přesto jsme si na dovolenou vzali raději pečivo na týden a instantní polévky. Když jsme dorazili na místo a já se šla opět inormovat na stravu, byla jsme velice příjemně překvapena. Paní z cestovní agentury nám předložila jídelníček pro nás i pro syna. Ukázala suroviny ze kterých bude jídlo připravováno..... večeře byla skvělá, jako vše co nám připravili po celo dobu pobytu.. Každý den jsme po večeři s paní "domácí" a ostatními hosty, kteří mají zkušenosti s bezlepkovou dietou diskutovali a předávali si zkušenosti. Kde je co dobré a levné. Pečivo které nám denně pekli bylo bezkonkurenční. Jmenuje se CALTA a jiné již nekupujeme. ( zde v E-shopu na vašich stránkách) Je cenově dostupné a velice chutné. Všem doporučuji. Co říct závěrem ? Již máme rezervaci na dovolenou

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace