Bezlepková dieta

Všechna kontrolovaná jídla ve školní jídelně byla bezlepková

Bezlepkové obědy ze školní jídelny jsme podrobili analýze na obsah lepku

Výzkumný ústav potravinářský Praha a Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu připravili projekt, díky kterému se podařilo zanalyzovat bezlepková jídla připravovaná v klasickém provozu školní jídelny.

Do projektu kontroly lepku v bezlepkových jídlech, připravených v běžných provozech se jako první zapojila školní jídelna ZŠ Tyršova ve Vyškově.

Po dohodnutou dobu odebírali pracovníci jídelny vzorky jídel, které připravovali pro děti, odkázané na bezlepkovou dietu. Výsledky analýz, které prováděla ing. Dana Gabrovská z VÚPP metodou ELISA ukázaly, že všechny testované obědy ve školní jídelně, byly hluboce pod limitem obsahu lepku, kterou povoluje vyhláška dokonce pro přirozeně bezlepkové potraviny.

 

Závěr z tohoto prvního testování je jednoznačný. V provozu běžné školní jidelny, která připravuje denně 400 obědů, z toho 4 obědy bezlepkové,  nedocházelo v průběhu přípravy i servírování ke kontaminaci lepkem.

Velké poděkování nejen za zapojení do projektu, ale hlavně za pečlivou přípravu bezlepkových jídel pro děti nemocné celiakií si zaslouží ředitel školy PaedDr. Zdeněk Pitela, vedoucí jídelny p. Jelínková a všechny kuchařky.

Projekt pokračuje analýzami dalších bezlepkových jídel připravených v běžných provozech. O výsledcích vás opět budeme informovat.

Soubor ke stažení: Konkrétní výsledky projektu

Další podobné články

Komentáře k článku
:
:
:
AZXST:
Od: sára
Datum: 5.7.2009 0:43:06
Vážená paní Bušinová. Díky za tento test.. Velmi mě potěšili výsledky. Přeji Vám mnoho úspěchů při vaši práci. S pozdravem Sára

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace